İade ve Değişim Koşulları

Online mağazamızdan gerçekleştirilen ve özel üretim olmayan diğer satın alma işlemlerinde müşterilerimiz mesafeli satış sözleşmesi gereği 14 gün içerisinde cayma hakkına sahiptir.

Ürünü orjinal yapısından farklı olacak şekilde yapılan değişiklik ve ilaveler ile özel sipariş durumuna getirilen ürünlerde tüketici cayma hakkını kullanamaz. Bu durumdaki özel sipariş ile yapılan ürünler iade alınmamaktadır.

İade edilecek ürün, kullanılmamış ve hasarsız olmalıdır. Çizilmiş, hasarlı, ve her şekilde fiziksel değişikliğe uğramış ürünler iade alınmaz. İade edilmek istenen ürün, tarafımıza gönderildikten sonra kalite kontrol uzmanlarımız tarafından incelendikten sonra uzmanlarımız iade işlemleri başlatılır ve gerekli incelemelerin ardından uzmanlarımız tarafından konuyla bilgilendirilirsiniz.

İade ve değişim işlemlerinde; sipariş numarası ve iade/değişim nedeniyle birlikte [email protected] adresine e-posta göndermeniz gerekmektedir. I Dİa Jewelry’ iade bildirimi ve onayı alınmadan iade işlemini gerçekleştirmesi durumunda, iade işleminiz kabul edilmeyecektir.

İade edilecek ürün/ürünler; ambalaj, sertifikası, ve faturası ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir.

İade edilmek istenen ürün "Mesafeli Satış Sözleşmesi” nde yer alan Madde 9'daki "Cayma Hakkı" ve Madde 15'deki "Cayma Hakkı Kullanılamayacak Ürünler" şartlarına uygun olmalıdır.

İade koşullarına uyarak gönderilen ürünün tarafımıza ulaşmasının ardından, iade bedeli sipariş esnasında kullanılan ödeme yöntemine gerçekleştirilir. Kredi kartı kullanılarak verilen siparişler aynı kredi kartına, havale/EFT yoluyla verildiyse aynı banka hesabına iade edilir.


GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI 27 KASIM 2014 TARİHLİ MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMELER YÖNETMENLİĞİ

Cayma hakkı:

MADDE 9

(1) Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.

(2) Cayma hakkı süresi, hizmet ifasına ilişkin sözleşmelerde sözleşmenin kurulduğu gün; mal teslimine ilişkin sözleşmelerde ise tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin malı teslim aldığı gün başlar. Ancak tüketici, sözleşmenin kurulmasından malın teslimine kadar olan süre içinde de cayma hakkını kullanabilir.

(3) Cayma hakkı süresinin belirlenmesinde;

a) Tek sipariş konusu olup ayrı ayrı teslim edilen mallarda, tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin son malı teslim aldığı gün,

b) Birden fazla parçadan oluşan mallarda, tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin son parçayı teslim aldığı gün,

c) Belirli bir süre boyunca malın düzenli tesliminin yapıldığı sözleşmelerde, tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin ilk malı teslim aldığı gün esas alınır

(4) Malın satıcı tarafından taşıyıcıya teslimi, tüketiciye yapılan teslim olarak kabul edilmez.

(5) Mal teslimi ile hizmet ifasının birlikte yapıldığı sözleşmelerde, mal teslimine ilişkin cayma hakkı hükümleri uygulanır.

Cayma hakkının istisnaları:

MADDE 15

(1) Taraflarca aksi kararlaştırılmadıkça, tüketici aşağıdaki sözleşmelerde cayma hakkını kullanamaz:

a) Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve satıcı veya sağlayıcının kontrolünde olmayan mal veya hizmetlere ilişkin sözleşmeler.

b)Tüketicinin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin sözleşmeler.

c) Çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek malların teslimine ilişkin sözleşmeler.

ç) Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmeler.

d) Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallara ilişkin sözleşmeler.

e) Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler.

f) Abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında, gazete ve dergi gibi süreli yayınların teslimine ilişkin sözleşmeler.

g) Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin sözleşmeler.

ğ) Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya tüketiciye anında teslim edilen gayri maddi mallara ilişkin sözleşmeler.

h) Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile ifasına başlanan hizmetlere ilişkin sözleşmeler.