%100 Güvenli Alışveriş

SSL Nedir?
SSL (Secure Sockets Layer) , internet sitelerinde veri güvenliğinin sağlanması amacıyla kullanılan bir uygulamadır. Alıcı ile site arasında güvenli bir ilişki hedefleyerek kullanılan kredi kartının bilgileri ve diğer şifre, kimlik gibi bilgilerin üçüncü kişilerin eline geçmesini engellemektedir. Bilgi gönderilmeden önce otomatik olarak şifrelenir ve sadece doğru alıcı tarafından deşifre edilebilir. Her iki tarafta da doğrulama yapılarak işlemin ve bilginin gizliliği ve bütünlüğü korunur.

SSL Özellikleri:
Mesajların şifrelenmesi ve deşifre edilmesindeki güvenlik ve gizliliği sağlar.
Mesaj gönderenin ve mesajı alanın doğru yerler olduğunu garanti eder.
İşlem dökümanlarının tarih ve zamanını doğrular.
Döküman arşivi oluşturulmasını sağlar.

SSL Nasıl Çalışır?
SSL sistemi " Public Key" ya da "Private Key" olarak anılan anahtarların kullanımı ile sağlanmış bir kodlama sistemi üzerinden çalışmaktadır. SSL kodlama için iki adet anahtar bulunmaktadır. Bir anahtarın kitlemiş olduğu veriyi, sadece diğer anahtar açabilir. Anahtarlarınızı yarattıktan sonra (SSL default olarak bu işlemi yapmaktadır, sizin herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur), anahtarlardan biri (private key) sizde kalır. Diğer anahtar (public key) ise, bağlantı kurmak istediğiniz kişilere gönderilir.
SSL veri alışverişi yapan bilgisayarların, herhangi bir kişinin veriye müdahale etmesini önleyerek, sadece veri alışverişi yapan bilgisayar arasında, güvenli bir şekilde verinin aktarılmasını sağlar.

3D Secure Nedir ?
İnternet üzerindeki alışverişlerin güvenliğinin arttırılması amacıyla Visa ve Mastercard tarafından geliştirilen bu sistemde, ödeme yapılırken, kullanıcının ekranında bankalar tarafından sunulmakta olan özel bir 3D Secure ile ödeme ekranı açılır. Aynı anda ödeme yapmak isteyen kart sahibinin, bankada kayıtlı olan cep telefonu numarasına bir onay kodu gönderilir. Cep telefonuna gelen kod 3D Secure işlem ekranında istenen alana girilip onay verilmediği taktirde ödeme gerçekleşmez. Yani kart sahibi dışında kimse ilgili ödemeyi gerçekleştiremez. Böylelikle kart numaranız başkaları tarafından biliniyor olsa bile şifrenizi sadece siz bildiğiniz için e güvenliğiniz sağlamış olmaktadır.
Sistemin Visa kredi kartları kullanımı için hazırlanan uygulamasına "Verified By Visa", Mastercard kredi kartları kullanımı için hazırlanan uygulamasına ise "SecureCode" isimleri verilmektedir. Bu sistemi aktive etmek için ayrıca bir ücret ödenmesi gerekmemektedir.

3D Secure Neden Güvenlidir?
3D Secure güvenlik sisteminde; sanal ödeme işlemi gerçekleşirken, banka tarafından kart sahibine sadece kendisinin bildiği ödeme şifresi sorularak, kart sahibinin kimliği doğrulanmaktadır. Böylece üçüncü ve yetkisiz kişiler tarafından kredi kartlarının internet ortamında kullanılması engellenmektedir.
3D Secure sadece kart sahibinin bilebileceği bir şifre ile çalıştığı için kart kullanıcısının haberi olmayan her tür işlemi engeller.
3D Secure kart bilgilerinizin korunmasını sağlar ve tamamen bankanızla işlem yapmış olursunuz.
3D Secure sistemine kayıt olmak oldukça kolaydır. Sadece şifre girmeniz üzere kurulu bir sistem olduğu için kullanımı basittir.

3D Secure Nasıl İşler?
Kart sahibi, kartını internet bankacılığı kanalıyla bankasına kaydettirir. Kart sahibi, sisteme uyumlu sanal işyerinde alışverişini yapar ve ödeme bölümünde gireceği şifre, banka tarafından doğrulanınca alışveriş işlemi tamamlanır.